Zielony dach

Zielony dach


W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na zewnętrzny wygląd budynków mieszkalnych oraz komercyjnych. Wszyscy starają się stawiać budowle wyglądające ekstrawagancko lub bardzo modernistycznie. Na starszych budynkach możemy zauważyć rosnącą z roku na rok obecność murali, które wspaniale upiększają miasto, w którym się znajdują. A co z dachami? Dach jak to dach - kominy, anteny i wejście, które tam prowadzi. Z zachodu przybywa do nas moda na dbanie również o wygląd dachów domów, bloków oraz wieżowców. Coraz częściej możemy zauważyć tzw. zielone dachy, na których znajdują się substraty dachowe http://gcl.com.pl/substraty-do-zielonych-dachow/substraty-do-zielonych-dachow/, które pozwalają na umieszczenie na nich zieleni - drzew, krzewów, trawy, itd.Czym jest zielony dach?


Jest to po prostu dach, na którym rośnie zieleń, czyli trawa, drzewka, kwiaty, itd. Wyłożony jest substratami dachowymi, które pozwalają na zasadzenie flory. Jednak, aby stworzyć taki dach, spadek nie może być mniejszy niż 2% oraz nie może przekraczać 30%. Jest bardzo ciekawie wyglądająca instalacja na dachach. Coraz więcej osób decyduje się na taki dach, aby trochę zazielenić miasto. Istnieją dwa typy zielonych dachów. Pierwszym jest dach nieużytkowy, który nie wymaga dużego nawodnienia oraz pielęgnacji. Jest to dość wygodna opcja. Drugim typem jest dach użytkowy (np. na budynku mieszkalnym lub komercyjnym), który musi być często podlewany oraz pielęgnowany, aby cieszyć się pięknym widokiem zieleni.Zalety


Warto pamiętać również o innych zaletach zielonych dachów, niż tylko ciekawy i estetyczny wygląd. Niewątpliwie jedną z nich jest izolacja akustyczna. Dzięki niej w budynku jest o wiele ciszej, co pomaga się zrelaksować lub skupić na pracy. W dodatku, w letnie gorące popołudnia redukuje nagrzewanie się budynku, co może być zbawieniem, kiedy zepsuła się nam klimatyzacja lub nasz wentylator. Zielone dachy pomagają również w utrzymaniu ciepła, kiedy za oknami szaleje zima. Jest to idealne wyjście dla wszystkich, którzy mają w zwyczaju marudzić z powodu pogody.Czym są substraty dachowe?


Jest to podłoże będące warstwą wegetacyjną. To właśnie na tej warstwie rośnie cała zieleń, która chcemy zasadzić na dachu. Składa się na nią ziemia, piasek, torf, kora, a także składniki zapewniające drenaż. Substraty dzieli się na intensywne oraz ekstensywne.

Substraty intensywne są przeznaczone do uprawy bylin, krzewów, drzew oraz do położenia trawnika. Przez zawarto w nich o wiele więcej składników organicznych.

Substraty ekstensywne wykorzystuje się przy uprawie roślin sucholubnych i niewymagających. Jest to roślinność, która nie ma żadnych wysokich wymagań względem ilości składników organicznych w glebie. Zalicza się do nich zioła oraz trawy ozdobne.

Podsumowując, zielone dachy są ciekawym upiększeniem budynku, ale również mają wiele innych zalet (wygłuszenie, zatrzymywanie ciepła w budynku oraz redukcja nagrzewania się dachu). Musimy określić przeznaczenie naszego dachu i wtedy wybrać odpowiednie substraty dachowe, których użyjemy. Warto zazieleniać naszą planetę jak tylko się da.