Jak wybrać zawiasy do drzwi?

Jeśli właśnie wykańczasz swoje mieszkanie, wiele rzeczy może cię zaskoczyć. Bo wydawać by się mogło, że w wyborze i montażu drzwi nie może pojawić się żadna trudność. Tymczasem wszystko tkwi w szczegółach i nad każdą najmniejszą decyzją naprawdę należy się pochylić na dłużej. Jak wybrać zawiasy do drzwi http://www.agas.pl/? Czym różnią się od siebie zawiasy do drzwi dostępne na rynku?


Tak naprawdę, jeśli nie pracujesz w wykończeniówce lub nie interesujesz się tematem jako pasjonat, w zasadzie nie ma powodów, byś umiał rozróżniać zawiasy do drzwi. Jeśli wiesz, że ich potrzebujesz, już i tak jest bardzo dobrze. Jednak gdy stajesz przed zadaniem wykończenia własnego domu czy mieszkania i chcesz to zrobić możliwie jak najlepiej, dobrze jest posiąść pewną wiedzę - chociażby po to, by przypilnować swoich pracowników i nie dać się niepotrzebnie naciągać na koszty czy dodatkowe godziny pracy. Zawiasy do drzwi dostępne na rynku na pierwszy rzut oka mogą się niczym nie różnić - musisz jednak wiedzieć, jak wybrać właściwe dla twoich drzwi. Od tego bowiem zależy jakość efektu finalnego. Jak wybrać najlepsze zawiasy do drzwi?


Zawiasy do drzwi - jak wybrać?


Zawiasy do drzwi dzielą się na podstawowe 4 grupy:

  1. zawiasy do drzwi wkręcane
  2. zawiasy do drzwi toczone
  3. zawiasy do drzwi wkuwane
  4. zawiasy do drzwi wahadłowe


Domyślamy się jednak, że ta wiedza niewiele zmieniła w twoim życiu i wciąż nie masz bladego pojęcia, który z tych typów będzie dobry i właściwy dla twoich drzwi. I prawdą jest, że posiadając tak szczątkową wiedzę, z pewnością popełnisz błąd, wybierając zawiasy do drzwi. Jak zatem wybrać właściwe? Zwróć uwagę na kilka szczegółów, na których opiera się całe działanie zawiasów.


MATERIAŁ

To najważniejszy ze wszystkich parametrów, gdy wybierasz zawiasy do drzwi. Zależnie od materiału, z którego stworzone są same drzwi, możesz wybrać różnego rodzaju zawiasy do drzwi. Najczęściej poszukiwane są:

  • zawiasy do drzwi drewnianych, które muszą wyróżniać się sporą wytrzymałością, gdyż drzwi drewniane zazwyczaj mają dość sporą masę, zwłaszcza te wykonane z twardszych gatunków, zatem najczęściej stworzone są ze stali, aluminium lub mosiądzu, by podołać wyzwaniu
  • zawiasy do drzwi szklanych - w tym wypadku zawiasy nie mogą przekazywać przesadnej siły samym drzwiom wykonanym z bardzo delikatnego materiału, dlatego wyposażone są w specjalne wkładki amortyzujące, które rozpraszają energię; najpopularniejsze są zawiasy do drzwi szklanych aluminiowe lub ze stali nierdzewnej
  • zawiasy do drzwi balkonowych - najtrwalsze będą te wykonane ze stali, którą wcześniej należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją
  • zawiasy do drzwi łamanych, które odznaczają się specjalną konstrukcją, która umożliwia sprawne łamanie skrzydła drzwi - mogą być wykonane z różnych materiałów


WAGA DRZWI

To bardzo często ignorowana sprawa, tymczasem wydaje się być oczywistym, że ciężkie drzwi (zwłaszcza te ponad 10-kilogramowe) będą wymagały znacznie trwalszych zawiasów. Dlatego zanim zaczniesz wybierać zawiasy do drzwi, sprawdź, jaka jest waga twoich drzwi. Na szczęście, na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli i bez trudu znajdziesz zawiasy do drzwi zarówno bardzo lekkich, jak i bardzo ciężkich.


SZEROKOŚĆ DRZWI

Najczęściej waha się ona w przedziale od 60 do 80 centymetrów, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na drzwi wykonywane na zamówienie - gdy kupujesz zawiasy do drzwi, poinformuj o tym sprzedawcę, by pomógł dobrać ci je odpowiednio do twoich potrzeb.


KLASA TRWAŁOŚCI

Zawiasy do drzwi posiadają klasę trwałości, określoną w skali od 1 do 7. Najwyższa z nich oznacza, że zawiasy do drzwi okazały się wciąż funkcjonalne po przebyciu próby 200 000 cykli otwierania i zamykania.