Monitory dotykowe - zastosowanie

Monitory dotykowe to wcale nie nowość! Okazuje się, że pierwsze ich próby powstały w Stanach Zjednoczonych już na początku lat ‘70 ubiegłego wieku. Przez długi czas nie znajdowały jednak szerszego zastosowania i używali ich głównie ich twórcy podczas swoich badań na uniwersytetach. Z biegiem czasu jednak wszystko się zmieniło. Dzisiaj każdy z nas ma przynajmniej jednego smartfona, którego już nie wyobraża sobie w postaci telefonu z przyciskami. Co więcej, wielu z nas monitory dotykowe https://abcprezentacji.pl/Monitory-interaktywne-k764/ ma również w swoich laptopach. Coraz więcej osób korzysta również z tabletów, które z zasady działają w oparciu o monitory dotykowe. Gdzie jeszcze znajdują one swoje zastosowanie?

Monitor dotykowy - gdzie ma zastosowanie?

Rozwój technologii sprawił, że monitory dotykowe to już dzisiaj codzienność w niemal każdej branży. Wykorzystujemy je już nie tylko do celów prywatnych, korzystając ze smartfonów czy tabletów. Coraz więcej jest bankomatów, które wykorzystują monitory dotykowe. To jednak nie wszystko! Monitory dotykowe znajdziemy również w punktach informacji turystycznej czy biletomatach. Wykorzystuje się także w przemyśle lub jako formę marketingu multimedialnego. Ciekawe jest, że niegdyś wykorzystywane do rozwoju nauki, dzisiaj monitory dotykowe mogą być częścią maszyny o skomplikowanych procesach technologicznych. Co więcej, wykorzystywane są także m.in. w medycynie czy obsłudze licznych maszyn lotniczych oraz niejednego pojazdu.

Jakie zalety mają monitory dotykowe?

Nie sposób zauważyć, że monitory dotykowe są przede wszystkim bardzo uniwersalne. To rozwiązanie, jak wymieniliśmy już wcześniej, znalazło swoje zastosowanie w wielu branżach. Czy to jednak jedyna ich zaleta? Oczywiście, że nie! Monitory dotykowe są bardzo wygodne, praktyczne oraz proste w obsłudze tak bardzo, że z popularnych smartfonów korzystają dzisiaj także osoby starsze, które raczej na co dzień unikają technologii. Co więcej, monitory dodatkowe pozwalają cieszyć się większym ekranem i wyraźniejszym obrazem.

Monitory dotykowe w przemyśle

Monitory dotykowe współcześnie bardzo odbiegają od tego, co zostało stworzone w USA 50 lat temu. Jedną z głównych cech wyróżniających je obecnie jest technologia multi-touch. Ta natomiast sprawdza się nie tylko wtedy, gdy chcesz nagrać filmik na Instagrama, ale również w przemyśle. Monitory dotykowe w ten sposób stały się bardzo funkcjonalne i zaczęto wykorzystywać je w jeszcze większej liczbie branż.

Monitory dotykowe przemysłowe mogą być różnej wielkości - ich matryca może mierzyć od 10 do aż 22 cali. Niepozorne monitory skrywają w sobie najnowocześniejsze technologie, niezwykle czułe na najmniejszy choćby dotyk. Co doceniane w przemyśle, monitory dotykowe mogą być wyposażone w nakładki dotykowe. Istnieją dwa podstawowe ich rodzaje: typu pojemnościowego lub te, które wykorzystują promienie podczerwieni lub panele rezystancyjne. Odkąd monitory dotykowe zostały wprowadzone do przemysłu, wiele jego gałęzi znacząco się rozwinęło.

To, co szczególnie wpłynęło na jakość pracy w przemyśle, to możliwość regulacji obrazu. Ponato monitory dotykowe są wyposażone w matryce o rozdzielczości HD i wyróżniają się zastosowaniem bardzo jasnego podświetlenia, przez co obraz na nich jest bardzo dokładnie widoczny, nawet w przypadku mocnego nasłonecznienia. Co więcej, w przeciągu ostatnich kilku lat monitory dotykowe zyskały wiele możliwości komunikacji z tym urządzeniem - obecnie możesz skorzystać nie tylko z portu USB typu B, który już dobrze wszyscy znamy, ale także portu HDMI czy RS232. Niezwykle ważne dla wielu gałęzi przemysłu jest także sprawne zintegrowanie z już posiadanym system informatycznym. To wszystko poprawiło jakość pracy.

Monitory dotykowe wyposażone w najnowocześniejsze udogodnienia stanowią dzisiaj m.in. nośniki reklamy czy systemy wizualizacji danych. Co więcej, wykorzystywane są również jako wsparcie w transporcie i logistyce. W przypadku interfejsów dla urządzeń przemysłowych natomiast największe znaczenie ma fakt, że monitory dotykowe są obudowane w wyjątkowo odporne na uszkodzenia ramy.